Co to jest RPG?

akame_ga_kill-10-wave-jaegers-question_mark-sword-comedy

Jeżeli pojawiłeś się tutaj to oznacza, że albo chcesz się dowiedzieć co ciągnie ludzi do tak zwanych gier fabularnych (w skrócie RPG), albo masz zbyt dużo wolnego czasu. W drugim przypadku znajdź sobie jakieś zajęcie np. wejdź i poopowiadaj głupoty z nami na Teamspeaku, a co do pierwszego powodu to z chęcią udzielę Ci podstawowej lekcji tu i teraz. A więc na początku pewnie zadajesz sobie jedno ważne pytanie:

Dlaczego warto grać w gry RPG?

Odpowiedź na to zagadnienie jest bardzo prosta, otóż granie w gry fabularne dostarcza niesamowitej frajdy. Tak jak inne rozrywki pokroju gier komputerowych, filmów czy książki, granie w RPG jest sposobem na miłe i zabawne spędzenie czasu. Przewagą jaką w tym momencie posiadają gry fabularne, jest to że brak w nich ograniczeń związanych z przygotowanym skryptem czy linią fabularną wcześniej wymienionych mediów, tutaj jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia graczy.

Miałeś kiedyś wątpliwości co do decyzji, które podejmowali bohaterowie opowieści czy filmów, albo ograniczonej liczby sposobów na wykonania zadania w grach komputerowych? Nigdy więcej! Duży zły ork zagradza wejście do jaskini? Kto powiedział, że nie można go przekupić... paczką cukierków?! Zły smok terroryzuję wioskę? Po co zabijać biednego gada, lepiej wytłumaczyć mu, że za pieniądze ze swojego skarbca może od wieśniaków wykupić tyle krów ile mu się tylko podoba, i to bez ryzyka, że chłopi wyślą za nim zabójców smoków. Oczywiście alternatywy nie są łatwe do zrealizowania, ale są jak najbardziej możliwe, i kiedy uda nam się je osiągnąć, to powodują niesamowitą satysfakcję.

Dobra, my tu gadu gadu, a Ty wciąż nie wiesz jak się to wszystko odbywa.

Jak wygląda sesja w RPG?

table_top_by_rockingyourstar-d6wioyaMoże zacznijmy od tego co to jest sesja. Sesją nazywamy spotkanie podczas którego spotykają się uczestnicy gry fabularnej by w nią zagrać, średnio trwa około 3 do 5 godzin. Czasami sesja jest tylko jedną przygodą, zaczynającą i kończącą się w czasie pojedynczego spotkania, ale częściej jest ona częścią dużo większej kampanii. Generalnie podczas sesji gracze wcielają się w swoje postacie, decydują co owe mają zrobić albo powiedzieć. Aczkolwiek jeden z graczy przyjmuje rolę MG (Mistrza gry) i zamiast odgrywać jedną postać jest on odpowiedzialny za cały świat, odgrywa on istoty żyjące w nim, opisuję co widzą pozostali gracze, jak świat reaguje na ich poczynania oraz tworzy scenariusze i przygody dla reszty paczki.

Najłatwiej będzie Ci załapać o co chodzi jeśli przesłuchasz jakąś sesję na Youtube np tutaj

Od czego zacząć przygodę z RPG?

No cóż na początek potrzebujesz innych osób, możesz popytać znajomych, poszukać na forach albo wejść na naszego Teamspeaka i poznać parę osób. Generalnie możesz albo znaleźć sobie grupę lokalnych graczy i spotkać się z nimi na sesję w umówionym miejscu (najczęściej w piwnicy jednego z graczy), albo znaleźć podobną grupę do grania online, wtedy spotykać się będzie na Teamspeaku, Mumble, albo Skype. Każdy ze sposobów ma swoich zwolenników i przeciwników, którykolwiek sposób wybierzesz pamiętaj, żeby był on dla Ciebie najwygodniejszy i sprawiał najwięcej frajdy, bo głównie o to chodzi w graniu w RPG.

Kiedy masz już swoją drużynę pierścienia należałoby zadbać, aby każdy z ekipy znał zasady, dobrze by przynajmniej jedna osoba miała podręcznik do gry w RPG (najlepiej MG). Wtedy po przeczytaniu go może on go użyczyć reszcie albo po prostu wytłumaczyć im zasady. Ano zasady, nie mówiłem o tym wcześniej, ale zasady określają np co Twój bohater umie i w jakim stopniu. Zasady sprawiają także, że gra zaczyna nabierać rumieńców, gdyby wszystkie nasze akcje zawsze kończyły się sukcesem gra szybko zaczęła by być monotonna, a to właśnie zasady, zawarte w podręczniku gry, wprowadzają element niepewności, najczęściej za pomocą losowych generatorów liczb i zakrzywiania czasoprzestrzeni czyli kości. Z reguły wygląda to tak: "rzuć trzema kościami i porównaj wynik do umiejętności swojej postaci" i w ten sposób gra staje się dużo ciekawsza, ponieważ nie zawsze znamy wynik naszych poczynań.

Kiedy już cała twoja paczka zapozna się z zasadami, przychodzi czas na najciekawszy etap całej kampanii, w którym gracze tworzą swoje postacie a MG scenariusz dla reszty. Kiedy wszystko jest już gotowe przygoda się rozpoczyna.

Podsumowując

Wiem, że dla wielu osób to wszystko wydaje się być dosyć skomplikowane, ale nie przejmuj się, każdy kiedyś zaczynał. Najlepiej po prostu znaleźć doświadczonego MG i mu powiedzieć, że to będzie Twoja pierwsza sesja, ja osobiście uwielbiam nowych graczy, ponieważ często wpadają na nowe pomysły, o których starzy wyjadacze w RPG nawet nie pomyśleli. Dlatego uważam iż każdy powinien spróbować przynajmniej raz zagrać, jeżeli Ci się nie spodoba to dużo nie stracisz, ale jeśli stwierdzisz, że Cię to interesuję to możesz mieć ciekawą rozrywkę na parę następnych lat. Tak więc zbieraj siły i do boju!

Na odkrycie czeka tyle światów ile jesteś w stanie sobie wyobrazić i o jeden więcej.

Parallel_universe